UNIVERSITETO NAUJIENOS IR RENGINIAI
 

Studijų ir mokslo naujienos

In memoriam LEU alumnas prof. Vytautas Ambrazas (1930-2018)

2018-02-26

Netekome Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) alumno istorinės lietuvių kalbos sintaksės tyrėjo, baltisto, vieno pagrindinių akademinės „Lietuvių kalbos gramatikos“ autorių, lietuvių kalbos mokslinių gramatikų rusų, anglų kalba ir „Dabartinės lietuvių kalbos gramatikos“ vienas autorių ir atsakingojo redaktoriaus, ilgamečio Lietuvių kalbos instituto darbuotojo, buvusio Gramatikos skyriaus vadovo, poeto, profesoriaus habilituoto mokslų daktaro Vytauto Ambrazo (1930-2018).

 

Vytautas Ambrazas gimė 1930 metais Kaune. Jis 1947-1948 metais studijavo Vytauto Didžiojo universitete, 1952 metais baigė Vilniaus pedagoginį institutą, o 1980 metais tapo filologijos mokslų daktaru.                                                                                                                                

Lietuvos ir užsienio leidiniuose V. Ambrazas paskelbė daugybę straipsnių ir studijų įvairiais istorinės sintaksės, dabartinės lietuvių kalbos, kalbos kultūros klausimais. Profesorius dirbo įvairiose redakcinėse kolegijose, buvo Lietuvos mokslo tarybos, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos narys, Milano (Italija) kalbotyros draugijos narys korespondentas. Jo mokslinė veikla įvertinta Lietuvos valstybine, mokslo premijomis. 1998 metais V. Ambrazas apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu.

 

Užuojautą dėl iškilaus kalbininko mirties Velionio artimiesiems, kolegoms ir visai Lietuvos mokslininkų bendruomenei pareiškė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pasak šalies vadovės, profesorius į kalbotyros mokslo istoriją įrašė daugybę reikšmingų darbų, tapusių tvirtu dabartinės lietuvių kalbos tyrinėjimų pagrindu. Su V. Ambrazo vardu siejamas ir lituanistikai itin svarus įnašas – akademinės lietuvių kalbos gramatika.

 

Atsisveikinimas su Velioniu vasario 26 d. iki 16 val. Vilniuje, 1-ojoje laidojimo salėje prie Šv. apašt. Petro ir Povilo bažnyčios (Antakalnio g. 1).

 

Su liūdesiu ir pagarba palydime iškilų mūsų absolventą į paskutiniąją kelionę, jo nuveikti darbai išliks ateities kartoms, jo skleista šviesa bus visų jį pažinojusiųjų atmintyje ir širdyse.

 

LEU Alumnai.

 
 
Informacija atnaujinta: 2018-02-28 09:22