GAMTOS, MATEMATIKOS
IR TECHNOLOGIJŲ FAKULTETAS
 

Naujienos

Paroda ,,Kvapnūs uždarų patalpų augalai“

2018-05-22

Gegužės 24 dieną 14 valandą LEU oranžerijoje atidaroma gėlių paroda ,,Kvapnūs uždarų patalpų augalai“.

Kvapnūs uždarų patalpų augalai Eterinius aliejus gamina ir skirtinguose savo organuose kaupia apie 15 procentų augalų.

Eteriniai aliejai į žmonių organizmą patenka per kvėpavimo takus ir odą. Nosies gleivinėje esantys neuronai aptinka aliejaus molekules ir pasiunčia signalą į galvos smegenų centrus, kurie reguliuoja širdies ritmą, kraujo spaudimą, kvėpavimą, atmintį, streso lygį, hormonų balansą, didina darbingumą, aktyvina bioenerginius procesus.

Eteriniai aliejai stipriai įtakoja bakterijų, virusų ir grybų plitimą – juos sunaikina arba neleidžia daugintis. Bet visiškai nekenksmingi žmonių organizmui.

Taip pat jie veikia kaip antioksidantai, stiprina organizmo imuninę sistemą. Dėl ypatingos cheminės struktūros prasiskverbia pro ląstelės sienelę ir „pristato“ ląstelei deguonį bei maisto medžiagas.

Tik natūralūs, augalų pagaminti eteriniai aliejai taip stebuklingai įtakoja mūsų savijautą ir jų gydomąsias savybes lemia ne vienas koks nors junginys, bet visas gamtinis kompleksas. Sintetiniai aromatai gydomojo poveikio neturi.

Pirmieji rašytiniai duomenys apie kvapiųjų augalų naudojimą žmonių poreikių tenkinimui yra iš Šumerų valstybės laikų ir datuojami 3000 metų prieš Kristų. Egipto papirusuose galima aptikti virš 800 receptų, kaip gydymui naudoti mirtą (Myrtus sp.), pipirmėtę (Mentha piperita), kedrą (Cedrus spp.). Biblijoje eteriniai aliejai minimi daugiau kaip 200 kartų. Medicinos tėvas Hipokratas tikėjo, kad ,,kvepianti vonia ir kvapnus masažas kasdien yra kelias į gerą sveikatą“.

XIX amžiuje pradėjus intensyviai gaminti sintetinius vaistus, eteriniai aliejai buvo nuvertinti, pavadinti pirmykščių tautų „magija“.

1928 metais prancūzų chemikas R. M. Gattefosse atsitiktinai levandų eteriniu aliejumi per trumpą laiką išgydė apdegintą ranką. Tai privertė vėl atsigręžti į augalų išskiriamų eterinių aliejų galią.

Dabar žinoma, kad eukalipto (Eucalyptus spp.), lauramedžio (Laurus sp.) kvapas šalina nuovargį, citrinmedžio (Citrus spp.) - retina širdies susitraukimus, mažina arterinį kraujo spaudimą, maloniosios pelargonijos (Pelargonium graveolens) - padeda sergant neurozėmis, nemiga, mirtos (Myrtus sp.) kvapas gerina nuotaiką, mėtų (Mentha spp.) - reguliuoja širdies ritmą, o kvapiojo rozmarino (Rosmarinus officinalis) - gerina atmintį.

Gamta mums davė didelę dovaną, kuria turėtume kuo dažniau naudotis. Paprasčiausias eterinių aliejų naudojimo būdas – lauko ir uždarų erdvių želdinimas aromatingais augalais. Kadangi dabar visi didžiąją paros dalį (ne mažiau, kaip 90 procentų) praleidžiame kambariuose, todėl ypač svarbu juose auginti kvapnius augalus.

 

Šiltų patalpų (temperatūra žiemą 16 – 22 °C)

Vėsių patalpų (temperatūra žiemą 3 – 12 °C)

Trumpaamžiai augalai

(patalpoje laikomi tol, kol žaliuoja)

Tikrasis kardamonas (Elettaria cardamomum)

Tikrasis imbieras (Zingiber officinale),

Cimbžieda

(Plectranthus spp.),

Kvapialapių pelargonijų rūšys ir veislės (Pelargonium spp.).

 

Kilnusis lauramedis (Laurus nobilis),

Tikroji mirta

(Myrtus communis),

Kvapusis rozmarinas (Rosmarinus officinalis),

Citrinmedžiai (Citrus spp.),

Eukaliptai (Eucalyptus spp.).

Visžalis kiparisas (Cupressus sempervirens)

Mėtos (Mentha spp.),

Levandos (Lavandula spp.),

Paprastasis raudonėlis (Origanum vulgare),

Paprastasis krapas (Anethum graveolens).

 

Visi aromatingi augalai gali būti naudojami kaip natūralūs oro gaivikliai, kurie aplinką padaro ne tik kvapnesnę, bet ir švaresnę, sugerdami ir nusodindami ant horizontalių paviršių dulkes, bei kenksmingas chemines medžiagas.

Taip pat iš kvapnių augalų gaminami prieskoniai ir kvepalai.

 

Kviečiame apsilankyti LEU oranžerijoje ir susipažinti kvapniais augalais. Čia auga prieskoniniai augalai: kvapioji vanilė (Vanilla planifolia), tikrasis kardamonas (Elettaria cardamomum), kilnusis lauramedis (Laurus nobile), tikrasis imbieras (Zingiber officinale), pipiras (Piper sp.). Kiti kvapnūs augalai: kvapnialapių pelargonijų rūšys ir veislės (Pelargonium spp.), tikroji mirta (Myrtus communis), visžalis kiparisas (Cupressus sempervirens), tikrasis citrinmedis (Citrus limon), gausiažiedis ir arabinis jazminaičiai (Jasminum polyanthum, J. Sambac).

 

Pavieniai lankytojai laukiami darbo dienomis nuo 9 iki 15 valandos. Grupės prieš atvykdamos turėtų susitarti, parašiusios laišką elektroninio pašto adresu: oranzerija@leu.lt arba paskambinusios telefonu Nr. 868511535.

 

Paroda vyks nuo gegužės 24 dienos iki birželio 29 dienos.

 
 
Už informacijos turinį atsakingas (-a) Romualda Lazauskaitė. Už informacijos paskelbimą atsakingas (-a) Romualda Lazauskaitė. Informacija atnaujinta: 2018-05-22 15:15