TECHNOLOGIJŲ IR TECHNOLOGINIO
UGDYMO KATEDRA
 

Naujienos

Visuomenės aplinkosauginio švietimo projekto „Žaliojo Vilniaus vaikai“ edukacinis užsiėmimas „Pagaminkime augalų klonų patys“

2016-09-30

Data: 2016 m. rugsėjo 29 d.

Trukmė: 2 ak. val.

Vieta: Vilniaus Universiteto Botanikos sodas (Kairėnų 43).

Vykdytojai: VU Botanikos sodo Mokslo programų aptarnavimo ir koordinavimo skyriaus specialistė Rasa Ryliškienė, mokytoja Jolanta Bodrije, doc. dr. Inga Kepalienė, Evelina Buivydaitė.

Dalyviai: Vilniaus Žirmūnų gimnazijos III klasių mokiniai; Technologijų ir technologinio ugdymo katedros dėstytojai.

 

Edukacinis užsiėmimas „Pagaminkime augalų klonų patys“ – puiki proga Vilniaus Žirmūnų gimnazijos mokiniams susipažinti su Vilniaus Universiteto Botanikos sode vykdomo augalų mikrovegetatyvinio dauginimo subtilybėmis. Užsiėmimo metu VU Botanikos sodo Mokslo programų aptarnavimo ir koordinavimo skyriaus specialistė Rasa Ryliškienė mokinius supažindino su augalų mikrovegetatyvinio dauginimo samprata, istorija, privalumais ir trūkumais, klonavimo eiga ir galimais rezultatais. Gimnazistai sužinojo, kad augalai dauginami in vitro, t. y. mėgintuvėlyje, būna identiški, auga steriliomis sąlygos ir taip juos galima puikiai apsaugoti nuo virusų. Mikrovegetatyvinis dauginimas – vienas iš būdų išauginti naujais požymiais ir savybėmis pasižyminčius jau turimus augalus. Mokinius sužavėjo Botanikos sode užauginti augalai-klonai.

 

Praktinio užsiėmimo metu gimnazistai patys klonavo svyrantį balkoninį augalą – bakopą. „Pasipuošę“ laboratorijos chalatais ir kepuraitėmis, mokiniai pasiruošė darbo vietas. Augalų klonavimo sėkmė ypač priklauso nuo sterilumo, todėl prieš pradėdami dirbti mokiniai sterilizavo įrankius ir indus. Padedami Botanikos sodo atstovės, išmoko paruošti klonui tinkamą eksplantą: pasirinkti tinkamą augalo dalį, pašalinti nereikalingus lapus ir ūglius. Klonavimui tinkamą eksplantą mokiniai „įsodino“ į mėgintuvėlyje paruoštą terpę. Tikimasi, kad išaugs klonas ir mokiniai patys galės stebėti, kaip jis iš mažos dalelės virsta suaugusiu augalu.

 

Mokiniai džiaugėsi, kad užsiėmimas buvo labai įdomus ir naudingas. Jie ne tik pagilino (ar įgavo visiškai naujų) teorijos žinias, bet ir galėjo praktiškai išbandyti augalų mikrovegetatyvinio dauginimo metodiką bei namuose stebėti, kaip auga jų klonuota bakopa. Apibendrindami užsiėmimą gimnazistai pastebėjo, kad norėtų dažniau dalyvauti tokiose edukacinėse veiklose. Botanikos sodas mokiniams padovanojo in vitro išaugintų alyvų, kurios papuoš Žirmūnų gimnazijos teritoriją ir primins, kad gimnazistai dalyvavo netradicinėje edukacinėje veikloje.

 

 

    

        Mokinius pasitinka VU Botanikos sodo atstovai                        Gimnazistai ruošia augalo eksplantus klonavimui

 

 

           

 Norint sėkmingai išauginti augalą, reikalingos sterilios sąlygos                            Klonuoto augalo pavyzdys

 

 

 

Visos nuotraukos 

 
 
Informacija atnaujinta: 2016-10-11 11:30